The Angel
Fira sommaren!

Läs och lyssna gratis i 30 dagar

The Angel

Från 139 kr/månad efter provperioden. Ingen bindningstid.

The Angel
Fira sommaren!

Läs och lyssna gratis i 30 dagar

Luta dig tillbaka med Nextorys app och hitta din nästa historia bland hundratusentals ljudböcker och e-böcker.

Från 139 kr/månad efter provperioden. Ingen bindningstid.

SommarerbjudandeRegistrera dig nu och få 30 gratisdagar istället för 14.

The Angel

3.80 5 betyg
The Queen of Grip-lit is back…

‘A terrific story, originally told. All hail the new Queen of Crime!’ HEAT

‘A web of a plot that twists and turns and keeps the reader on the edge of their seat. This formidable debut is a page-turner, but don’t read it before bed if you’re easily spooked!’ SUN

When a burned body is found in a disused signal box, suspicion falls on lonely teenager Gabriel Webb. There’s no doubt he was at the scene of the crime, but does he really deserve what awaits him in prison?

DS Imogen Grey is certain there’s more to the case than meets the eye. But while she struggles to convince those around her of the truth, her partner DS Adrian Miles is distracted by his own demons.

When a brutal double murder is reported, their investigation is stopped in its tracks. Is the body in the box even who they thought it was? The duo realise Gabriel might have been locked up for a crime he didn’t commit. But with enemies watching Gabriel’s every move, they may be too late.

Miles and Grey are back in the thrilling new novel from bestselling author Katerina Diamond, perfect for fans of Karin Slaughter and M.J. Arlidge.

The Angel är tillgänglig som ljudbok.

  • Ljudbok

    Publicerad : 2017-09-21

    Språk: Engelska

    Förlag Ljudbok: Avon

    ISBN Ljudbok: 9780008197780

Visa mer

Det här gillar andra med Nextory

Så bra att kunna lyssna på en bra bok när jag sitter i bilen eller på flyget eller tåget.

AnitaAnita

Lätt att läsa och bra att man kan ställa in bakgrundsfärg och teckenstorlek.

PeterPeter

Snabb och trevlig kundtjänst, bra utbud och snyggt användargränssnitt. Ständig utveckling av appen.

AnnaAnna
img

Hundratusentals historier väntar

Läs och lyssna hur mycket du vill. Du väljer själv när du vill byta eller avsluta ditt abonnemang.

image

Roligare än någonsin med böcker

Fler än 11 000 läsare har gett Nextory fem stjärnor i betyg på App Store och Google Play.

image

Bokutmana dig själv

Sätt upp egna läsmål och följ din egen bokstatistik med funktionerna Bokutmaningen och Läsdagboken.

Böcker i serien DS Imogen Grey and DS Adrian Miles