Stayin' Alive
11 h 17 min
Före katastrofen var verkligheten en social cirkus, en ständig förnedring i konsumtionshetsens namn. Hade jag haft en pistol skulle jag satt den mot tinningen.
Nu slåss jag istället mot smittade och plundrare medan domedagsklockan slår tolv. Ett liv värt att kämpa för. Bara att få uppleva gryningen är en gåva.
Mina nya vänner tror att jag är värd deras respekt. Ibland håller jag med dem.
Stayin' Alive är första delen i en trilogi om att hitta sin plats i ett samhälle som faller samman. Del två kommer 2021.
Nu slåss jag istället mot smittade och plundrare medan domedagsklockan slår tolv. Ett liv värt att kämpa för. Bara att få uppleva gryningen är en gåva.
Mina nya vänner tror att jag är värd deras respekt. Ibland håller jag med dem.
Stayin' Alive är första delen i en trilogi om att hitta sin plats i ett samhälle som faller samman. Del två kommer 2021.
Stayin' Alive är tillgänglig som ljudbok.
Visa mer
Det här gillar andra med Nextory
Så bra att kunna lyssna på en bra bok när jag sitter i bilen eller på flyget eller tåget.

Lätt att läsa och bra att man kan ställa in bakgrundsfärg och teckenstorlek.

Snabb och trevlig kundtjänst, bra utbud och snyggt användargränssnitt. Ständig utveckling av appen.

Hundratusentals historier väntar
Läs och lyssna hur mycket du vill. Du väljer själv när du vill byta eller avsluta ditt abonnemang.
Roligare än någonsin med böcker
Fler än 11 000 läsare har gett Nextory fem stjärnor i betyg på App Store och Google Play.
Bokutmana dig själv
Sätt upp egna läsmål och följ din egen bokstatistik med funktionerna Bokutmaningen och Läsdagboken.
David
2021-09-19
Oj så kul läsning/lyssning! Det är klart att det finns zombieapokalypsböcker! Det finns säkert en hel sådan genre som gått mig förbi!? Jag var sen på bollen med serier/filmer om zombier men började se Walking Dead 2013, fastnade och slukade allt med zombier och apokalypser som kom min väg (det vill säga fanns på Netflix, mer ihärdig än så var jag inte). Löwendahl är kompetent. Jag tycker mig märka en van skribent bakom orden. Stilen är vald med omsorg, både i språk, tilltal, story - allt harmonierar i en slags serietidningsestetik som rimmar väl med omslaget. Ibland skaver det, kan inte sätta fingret på det, men jag känner mig manipulerad emellanåt, som om författaren i själva verket är en filmstudio med enorm budget som vaskat fram ett koncept. Och/eller en hängiven feminist som skriver om en testosteronstinn machoman - som provokation? spekulation? För tilltalet är lite lustigt. Det är 1a person och narratorn går ut hårt med att framställa sig själv i dålig dager och som inte särskilt kompetent. Men det är någon slags falsk blygsamhet, ”jag-är-en-badass-men-med-självdistans”. Även den manliga blicken är ständigt närvarande men samtidigt en reflektion om det. Det är spännande att huvudpersonen har ADHD-diagnos och var misslyckad före apokalypsen, jag hade önskat mer gestaltning av detta. Bilden jag får av huvudpersoner ligger närmare den stereotype hollywood-"hjälten" på omslaget, än av en hemmasittare sedan 15 år vars enda chans till kärlek är att köpa den. Blev ja
H
2020-02-22
Spännande och tänkvärd!