Imagine Me

LĂ€s och lyssna gratis i 30 dagar

Imagine Me

FrÄn 139 kr/mÄnad efter provperioden. Ingen bindningstid.

Imagine Me

LĂ€s och lyssna gratis i 30 dagar

Luta dig tillbaka med Nextorys app och hitta din nÀsta historia bland hundratusentals ljudböcker och e-böcker.

FrÄn 139 kr/mÄnad efter provperioden. Ingen bindningstid.





Imagine Me

4,2 128 betyg
The book that all SHATTER ME fans have been waiting for is finally here. The finale of Tahereh Mafi's bestselling YA fantasy series perfect for fans of Sarah J. Maas, Victoria Aveyard's , Stranger Things and Leigh Bardugo'sNew York TimesThe Red QueenSix of Crows

Juliette Ferrars. Ella Sommers. Which is the truth and which is the lie?

Now that Ella knows who Juliette is and what she was created for, things have only become more complicated. As she struggles to understand the past that haunts her and looks to a future more uncertain than ever, the lines between right and wrong – between Ella and Juliette – blur. And with old enemies looming, her destiny may not be her own to control.The day of reckoning for the Reestablishment is coming. But will the choice of which side to fight on be hers?

Tahereh Mafi is the New York Times bestselling author of the Shatter Me series which has been published in over 30 languages around the world. She was born in a small city somewhere in Connecticut and currently resides in Santa Monica, California, with her husband, Ransom Riggs, fellow bestselling author of Miss Peregrine's Home For Peculiar Children, and their young daughter. She can usually be found overcaffeinated and stuck in a book. Follow her on Instagram and Twitter @TaherehMafi

PRAISE FOR THE SHATTER ME SERIES:

"Dangerous, sexy, romantic, and intense. I dare you to stop reading." – Kami Garcia, #1 New York Times bestselling co-author of the Beautiful Creatures series

"Addictive, intense, and oozing with romance. I'm envious. I couldn't put it down." – Lauren Kate, #1 New York Times bestselling author of the Fallen series

"Tahereh Mafi's bold, inventive prose crackles with raw emotion. A thrilling, high-stakes saga of self-discovery and forbidden love, the Shatter Me series is a must-read for fans of dystopian young adult literature – or any literature!" -Ransom Riggs, #1 New York Times bestselling author ofMiss Peregrine's Home for Peculiar Children

"IGNITE ME really does ignite all five of your senses. It blows your mind and makes you hungry for more of its amazing characters. It will completely blow your expectations; Tahereh Mafi truly knows how to deliver!" – Teenreads.com

Imagine Me Àr tillgÀnglig som ljudbok.

  • Ljudbok

    Publicerad : 2020-10-29

    SprÄk: Engelska

    Förlag Ljudbok: Electric Monkey

    ISBN Ljudbok: 9780755502967

Visa mer

Det hÀr gillar andra med Nextory

SÄ bra att kunna lyssna pÄ en bra bok nÀr jag sitter i bilen eller pÄ flyget eller tÄget.

AnitaAnita

LÀtt att lÀsa och bra att man kan stÀlla in bakgrundsfÀrg och teckenstorlek.

PeterPeter

Snabb och trevlig kundtjÀnst, bra utbud och snyggt anvÀndargrÀnssnitt. StÀndig utveckling av appen.

AnnaAnna

4,2

128 betyg
  • Spider

    2021-09-24

    AssÄ det hÀnde saker heeeela tiden och man satt pÄ spÀnn under hela boken men jag personligen blev lite trött pÄ karaktÀrerna tillslut för det var samma sak hela tiden.

  • Zenny

    2021-07-21

    Svagt avslut pÄ en ganska medioker serie. Jag har genom hela serien stört mig pÄ ett sprÄk som tangerar det löjliga och den hÀr sista delen Àr inget undantag. Dessutom fÄr vi inget pov frÄn Warner, utan fÄr nöja oss med Kenji och ett nÀstan obehagligt pov frÄn Juliette som crushar hÄrt pÄ Warners pappa... mm jomenvisst. Jag Àr en sucker för chans-till-romans, vilket vi i princip blir förnekade i den hÀr sista delen. Lite mindre sprÄkliga utsvÀvningar och upprepningar sÄ kanske vi hade fÄtt lite mer Juliette och Warner tillsammans, och Àr det inte dÀrför vi Àr hÀr? DÀrför vi har lyssnat? PÄ det stora hela en bra idé som drÀnks i onödigt sprÄkbruk, dÄ frÀmst de jÀmförande hyperbolerna och karaktÀrer som utvecklas men som inte utnyttjas. Och för lite romans. SÄ Àr det. SÄ var det sagt. Och över.

  • sleepy.elin

    2021-05-10

    Helt ok men inte mer.

Ladda fler
Skriv en recension genom att ladda ner appen
img

Hundratusentals historier vÀntar

LÀs och lyssna hur mycket du vill. Du vÀljer sjÀlv nÀr du vill byta eller avsluta ditt abonnemang.

image

Roligare Àn nÄgonsin med böcker

Fler Àn 11 000 lÀsare har gett Nextory fem stjÀrnor i betyg pÄ App Store och Google Play.

image

Bokutmana dig sjÀlv

SÀtt upp egna lÀsmÄl och följ din egen bokstatistik med funktionerna Bokutmaningen och LÀsdagboken.

Böcker i serien Shatter Me series

visa
amex
master